Категорії прав

На зворотному боці посвідчення водія є таблиця зі списком категорій і «іконками» для кожної.
Розповімо новачкам, що вони означають, чим відрізняються і як їх отримувати.

Що таке категорії прав?

Категорія водійських прав – це окреме «дозвіл» для управління транспортом певного типу.

Кожну категорію треба «відкривати» окремо: проходити навчання в автошколі, здавати теоретичний і практичний іспити. Для кожної категорії діють свої вимоги і обмеження. Для найпростіших – тільки за віком і станом здоров’я. Для деяких – треба мати підтверджений водійський стаж.

Список категорій та підкатегорій + опис кожної

До «нульових» у водійському посвідченні було всього 5 категорій

  • А – для мотоциклів;
  • В – для автомобілів масою до 3500 кг і кількістю місць до 8 (не рахуючи водія);
  • С – для автомобілів масою понад 3500 кг;
  • Д – для автобусів з кількістю місць більше 8 (не рахуючи водія);
  • Е – для перевезення причепів

В кінці «нульових» систему категорій серйозно переглянули – додали нові підкатегорії. Це зробили, оскільки багаторазово збільшилася кількість транспорту на дорогах (а значить збільшилася складність водіння), і збільшився вибір і діапазон характеристик ТЗ.

Далі ми розповімо про те, як зараз виглядають категорії.

А

У цю категорію входять:

  1. А1 – можна управляти дво- і триколісними транспортними засобами з двигунами до 50 см³ (або до 4 кВт, якщо це електродвигун). Сюди входять мопеди, моторолери, скутери.
  2. А – можна управляти дво- і триколісними транспортними засобами з двигуном 50 см³ включно і більше (або 4 кВт і більше, якщо це електродвигун). Це мотоцикли (в тому числі з боковим причепом), більш потужні скутери та моторолери.

Відкрити ці категорії можна з 16 років.

Важливий нюанс: права однієї категорії не дозволяють керувати ТЗ «сусідній» категорії. Тобто з правами А1 ви не можете водити мотоцикл з двигуном понад 50 см³. І навпаки: якщо у вас відкрита тільки категорія А – ви не можете управляти менш потужними скутерами і мопедами.

Скільки коштує навчання на права категорії А в автошколах ТСОУ:

  • тривалість: 1.5 місяці;
  • ціна: от 10000 грн;
  • водіння / теорія: 20/96 годин.

В

Зараз до неї входять 2:

1. В1 – дозволяє управляти трицикли і квадроцикламі масою до 400 кг.
2. В – наймасовіша категорія, з якою можна керувати автомобілями масою до 3500 кг і з кількістю пасажирських місць до 8 (не рахуючи водія). Сюди входять легкові автомобілі, «легкі» вантажні авто, мінівени.
3. ВЕ – дозволяє керувати ТЗ категорії В + причепом масою понад 750 кг, за умови, що загальна маса (причіп + автомобіль) не перевищує 3500 кг.

Категорії В1 і В можна відкривати з 18 років, ВЕ – з 19, обов’язково маючи стаж по категорії В не менше 1 року.
Ми набираємо групи на навчання тільки за категоріями В і ВЕ – В1 в нашій автошколі отримати не можна, але ми згадали її, щоб читач був в курсі.

Скільки коштує навчання на категорії В:

• тривалість: 2.5 місяці;
• ціна: від 9500 грн;
• водіння / теорія: 40/100 годин.
На категорію ВЕ:
• тривалість: 1.5 місяці;
• ціна: від 10000 грн;
• водіння / теорія: 15/42 години.

C

Найкорисніша категорія для тих, хто хоче працювати водієм. Вона поширюється на вантажні автомобілі.
Підкатегорії такі:

  1. С1 – дає право водити «легкі» вантажівки масою від 3.5 до 7.5 тонн. Такі часто використовуються для дрібнооптових вантажоперевезень (в основному по місту – від складу до магазину, або до замовника), і для вантажників (для перевезення меблів, наприклад). Важливо: сюди ж входять і важкі легкові автомобілі, які важать більше ніж 3.5 тонн.
  2. С1Е ​​- можна водити «легкі» вантажівки, вписуються в категорію С1, + причіп масою понад 750 кг. Сумарна маса причепа + автомобіля при цьому повинна бути менше 7.5 тонн.
  3. С – «основна» вантажна категорія. Сюди входять вантажівки з масою понад 7.5 тонн.
  4. CE – найприбутковіша вантажна категорія для водіїв. Сюди входять вантажівки масою понад 7.5 тонн, які можуть тягнути причепи з масою понад 750 кг. Саме ця категорія потрібна для далекобійників, щоб водити фури.

Категорії С1 і С можна відкривати з 18 років. Мати «молодші» категорії (А, В) для С – не обов’язково.
Категорії з причепом (С1Е і РЄ) можна відкривати з 19 років, маючи попередню категорію (С1 для С1Е і С для РЄ), і стаж водіння по ній не менше 1 року.

За вартістю і терміном навчання на С1 і С:

  • тривалість: 3 місяці;
  • ціна: від 16000 грн;
  • водіння / теорія: 60/102 години.

На С1Е і СЄ:

  • тривалість: 1.5 місяці;
  • ціна: от 9000 грн для С1Е і от 11500 грн для СЕ;
  • водіння / теорія: 15/42 години.

Д

Ще одна категорія для тих, хто планує працювати водієм. «Відкриває» доступ до водіння автобусів.

Підкатегорії такі:

  1. Д1 – поширюється на автобуси, в яких є до 16 посадочних місць (не рахуючи водія). Мінівени з кількістю місць до 8 і масою до 3500 кг – можна водити і з категорією В.
  2. Д – поширюється на автобуси, в яких 16 або більше посадочних місць (не рахуючи водія).
  3. Д1Е і ДЕ – поширюються на категорії, згадані вище, тільки до автобусу можна буде додати причіп масою понад 750 кг.

На категорії Д1 і Д можна відучитися, якщо ви старше 21 років, і якщо у вас вже є права категорій В, С або С1 (або Д або Д1), і по ним є безперервний стаж мінімум 3 роки з перервою не більше 1 місяця. Тобто якщо ви керували авто 2 роки, потім зробили перерву в півтора місяці, а потім водили ще 1 рік – записатися на навчання по категорії Д не вийде.
Трирічний стаж доведеться підтверджувати. Для цього підійде довідка з військової частини (якщо ви служили там водієм), документ про власність (якщо у вас є ТЗ, і ви водили його), або запис з трудової книжки (якщо ви працювали водієм, + довідка з цього місця роботи).

Скільки коштує і триває навчання на категорію Д (по категорії Д1 ми не навчаємо):

  • тривалість: 2.5 місяці;
  • ціна: від 8100 грн;
  • водіння / практика: 30/60 годин.

Чому відкривати категорії варто зараз?

Тому що з часом вимоги до автошкіл і студентам посилюються, а також переглядаються самі категорії. Наприклад, до кінця «нульових» ви могли навчитися тільки на категорію С, і водити вантажівки масою від 3.5 тонн. Зараз – для різних вантажівок вже потрібні різні категорії (С1 і РЄ).

Якщо в майбутньому категорії прав будуть переглядатися – навряд чи їх поміняють в сторону полегшення. Тому ми рекомендуємо відкрити побільше категорій зараз:

  • навіть якщо ви не хочете водити зараз – в майбутньому ситуація може змінитися, і права знадобляться;
  • права категорій В, С1 і С дозволяють швидко знайти роботу, якщо раптом знадобиться шукати нове місце (можна буде влаштуватися в таксі, кур’єром, приватним водієм, або водієм вантажного авто).

Що буде за їзду без прав потрібної категорії?

Їзда з правами «невідповідною» категорії прирівнюється до їзди взагалі без прав. Навіть якщо це «родинні» підкатегорії (наприклад, якщо у вас відкрита С, а вас зупинили за кермом вантажівки, що відноситься до С1).

Звичайно, візуально інспектор ніяк не зрозуміє, що за кермом в потоці їде порушник. Але якщо вас зупинять по якійсь іншій причині, і виявлять відсутність потрібної категорії – наслідки будуть такими:

  • штраф 510 грн (згідно зі статтею 126 КУпАП, ч.2, п. 2.2);
  • авто вирушає на штрафмайданчик (оскільки інспектор не може виписати вам штраф і дозволити і далі їхати без роздільної категорії);
  • доставку авто до штрафмайданчика і її зміст там (поки ви не знайдете людини з правами, який зможе його звідти забрати) оплачуєте ви (евакуація авто до 2000 кг обійдеться в 600 грн, штрафмайданчику за добу до 7 днів – 120 грн на добу, далі – 20 грн на добу).

Питання та відповіді

• Що потрібно для вступу на відкриття першої категорії (якщо водійських прав взагалі немає)? Паспорт та ІПН (оригінали + копії), заява (заповнюється в автошколі), 5 фотографій (3.5х4.5), медична довідка.
• Яка медична довідка потрібна? За формою 083 / о. Береться в державній або приватній лікарні протягом 1 дня). Для отримання треба пройти кількох фахівців (ЛОР, хірург, невропатолог, окуліст, терапевт, + гінеколог жінкам), і здати основні аналізи.
• Чи треба збирати документи при відкритті наступної категорії (якщо права вже є)? Так треба.
• Коли починається практична їзда? Приблизно через 2 тижні після початку навчання.
• Чи можна платити частинами? Так можна.
• Чи легко переучуватися на нову категорію? Якщо ви пересідаєте з вантажного авто на легкове, або навпаки – то легко. Якщо ви пересідаєте з мотоцикла на легкове або вантажне авто – трохи складніше, але теж простіше, ніж при навчанні з нуля. В принципі основні відмінності полягають в габаритах і вазі ТЗ, і в його керованості. На практичних заняттях це швидко освоюється.