Права категорії Д

Один з найскладніших в управлінні і найвідповідальніший вид транспорту – пасажирський автобус. У мережі автошкіл ТСОУ в Києві ви можете навчитися керувати цим видом ТЗ, і отримувати права, які дозволяють це робити.

Що дає категорія Д, і які у неї є види?

Категорія Д – це допуск до керування автобусами. Зараз вона ділиться на 2 основних підкатегорії, і на 2 додаткових (які дають право їздити на автобусах з причепами).

Важливий нюанс: в автошколах ТСОУ ми навчаємо тільки по категорії Д. Інші – опишемо просто для ознайомлення.

Д

Категорія прав Д дозволяє управляти автобусами з кількістю місць понад 16 (крім водійського).

Важливо: якщо в автобусі менше 16 місць – з категорією Д управляти ним ви не зможете. Для цього треба «відкривати» Д1.

Д 1

Категорія Д1 дає право водити автобус, в якому кількість пасажирів не перевищує 16 (не рахуючи водія).

Важливий нюанс: мікроавтобуси на 8 пасажирських місць (на кшталт Renault Traffic або VW Transporter T5) або менше, чия маса не перевищує 3.5 тонн, можна водити з правами категорії В.

ДЕ і Д1Е

Дозволяють водити автобуси відповідної категорії з причепом масою до 3.5 тонн. Важливий нюанс: в причепі не можуть перевозитися люди – тільки якийсь вантаж. Таке зазвичай потрібно при перевезенні виступаючих (музиканти чи артисти), або робітників, або учнів, або відпочиваючих.

Вантажного відсіку в автобусі може не вистачити на перевезення всіх речей, і в цьому випадку потрібно використовувати причіп (наприклад, щоб занурити звукове обладнання, або робочі інструменти, або просто велика кількість особистих речей).

Кому варто відкривати категорію Д?

Водій автобуса – затребувана і непогано оплачувана професія в будь-якій країні і в будь-якому великому місті України. Особливо прибутковими є міжміські та зарубіжні поїздки.

Водій, який працює на внутрішньоміському маршруті з досвідом водіння від 1 року, може отримувати від 8-10 тисяч грн мінімум в будь-якому обласному центрі або великому місті (від 200-300 тисяч населення). У Києві водіям автобусів платять по 12-15 тисяч і більше, в залежності від маршруту і графіка роботи. На практиці влаштуватися можна і відразу після автошколи.

Якщо обслуговувати міжміський маршрут – влаштуватися без досвіду (тільки після автокурси) буде вже складніше, але реально. Зарплата буде вище: вже від 10-12 тисяч, навіть якщо це маленьке місто, і в районі 12-15 тисяч, якщо їздити в / з обласного центру або по жвавих маршрутах.

Найбільше отримують «міжнародники»: водії, які водять регулярні рейси в ближнє зарубіжжя, можуть отримувати від 15-20 тисяч мінімум. Причому умови у них більш комфортні: поїздки зазвичай проходять в парі, і між рейсами буде залишатися більше часу (чим якщо працювати на внутрішньоміському маршруті).

У яких автошколах ТСОУ можна відкрити категорію D?

У мережі ТСОУ є 3 відділення, в яких проводять навчання на керування автобусом по категорії Д:

Дарницький район: Бориспільська, 26Б;
Дніпровський район: Сосюри, ​​7;
Солом’янка: Гетьмана, 27.
Ви можете вибрати відділення, розташоване найближче до вашого дому / роботі: умови і терміни навчання в них однакові.

Як проходить навчання?

Водити автобус вчать за 2 напрямками: теорія і практика.

В ході теоретичної частини розглядають:

  • ПДР з упором на застосування водіями автобусів;
  • правила посадки і висадки пасажирів;
  • особливості їзди в різних умовах: на міжміських трасах, в щільному потоці, на вузьких вулицях;
  • правила заїзду та виїзду на стоянки.

Більш важлива частина для учнів – практика. Незалежно від того, на якому автомобілі ви їздили до навчання на категорію Д, вчитися водити автобус доведеться практично з нуля, тому що:

  • інший огляд (в першу чергу через висоту посадки, через відсутність або дуже короткого капота, через висоту дзеркал заднього виду);
  • інші габарити;
  • інша динаміка: комфортна і безпечна швидкість, швидкість і плавність розгону, реакція на натискання педалей;
  • по-іншому розташований центр ваги.

В ході практичних занять ви навчитеся:

  • правильно контролювати своє положення в будь-яких умовах (в тому числі в щільному потоці, що найскладніше, і в обмеженому просторі);
  • правильно під’їжджати до зупинок або інших місць посадки-висадки пасажирів;
  • відчувати габарити ТЗ;
  • вести автобус плавно, без небезпечного крену;
  • правильно вибирати і тримати швидкість;
  • правильно і плавно гальмувати (порівняно проста процедура на легкових і на вантажних авто на автобусі має більше значення, оскільки це ТЗ перевозить велику кількість пасажирів, і не всі в момент гальмування можуть сидіти на місцях).

Практичне навчання починається на автодромі, з відпрацювання найпростіших елементів водіння:

  • заїзд в бокс заднім ходом;
  • старт і зупинка на підйомі;
  • маневрування в обмеженому просторі;
  • проїзд регульованого перехрестя.

Після того, як ви звикнете до габаритів і огляду, і освоїте прості елементи, разом з інструктором можна виїжджати в місто. В реальних умовах навчання дає найкращий результат – після такої практики ви зможете спокійно сідати за кермо самостійно.

По завершенню курсу здається спочатку «внутрішній» іспит в автошколі. Він не впливає на видачу прав, і щоб ми ваших знань. Так ви зрозумієте, чи добре засвоїли матеріал, або якісь питання вимагають додаткової уваги.

Потім призначається «реальний» іспит, що складається з 3 частин: теоретичної (здається у вигляді тестів, як і на інші категорії прав), і 2 частин практики. Спочатку здається «майданчик» (ті ж вправи, які ви відпрацьовували під час навчання) і «місто» (поїздка за маршрутом, який вкаже інспектор).

Вимоги до учнів

Головна вимога – вік і стаж. Щоб водити автобус, ви повинні бути старше 21 років, і мати безперервний стаж водіння ТЗ категорій В, С (або Д / Д1, якщо ви відкриваєте «сусідню» підкатегорію на інший вид автобуса) мінімум в 3 роки. Припустимо перерву не більше 1 місяця (тобто ви могли 2 роки пропрацювати десь водієм, потім до 30 днів не працювати, і потім знову повинні були сісти за кермо мінімум на 1 рік).

Стаж водіння обов’язково треба підтвердити документально. Це може бути:

запис в трудовій книжці (якщо ви працювали десь водієм) і довідка з місця роботи, що за вами було закріплено таке-то ТЗ;
військовий стаж водія (якщо керівництво ВЧ видасть довідку про те, що ви служили водієм);
володіння ТЗ у власності (підтверджується реєстраційним документом).
Якщо ви працювали водієм і принесли довідку з місця роботи, при здачі іспиту цей факт все одно перевірять: відправлять вашому роботодавцю запит. А сама довідка – повинна завірятися підписом посадової особи, і мати печатку підприємства.

Інші вимоги – такі ж, як і на будь-яку іншу категорію водійських прав. Ви повинні принести документи:

  • український паспорт + копія 1-2 сторінок і прописки);
  • копія ІПН;
  • копія водійських прав;
  • копія документа, який підтверджує, що у вас є стаж водіння ТЗ;
  • меддовідки по форму 083 / у;
  • 1 фото 3.5х4.5.

Довідку потрібної форми можна взяти у державній або приватній лікарні. Для отримання вам знадобиться здати кілька основних аналізів, і обійти хірурга, ЛОРа, окуліста, невропатолога і терапевта (жінкам – ще й гінеколога). Довідку потрібно обов’язково принести до початку практичних занять. В середньому на її отримання можна витратити 1 робочий день.

Скільки коштує отримати права категорії Д, і скільки триває навчання?

Навчання займає 2.5 місяці. Ціни і тривалість курсу такі:

  • Ціна: від 8100 грн.
  • Водіння / теорія: 30/60 годин.
  • Чому отримати права категорії D в Києві коштує саме у нас?

У Києві не так багато автошкіл, в яких вчать водити автобус. Серед наявних варіантів відділення ТСОУ є одними з найкращих, тому що:

  1. в мережу входять 3 відділення в різних районах Києва – вибирайте, куди вам ближче і швидше за все добиратися з дому або з роботи;
  2. оскільки ми є однією з найпопулярніших автошкіл Києва – групи у нас набираються швидко: вам не доведеться довго чекати початку навчання;
  3. і практику, і теорію викладають досвідчені інструктори з величезним стажем;
  4. клас теоретичного навчання в кожному відділенні ТСОУ оснащений наочними посібниками для більш швидкого і простого розуміння інформації – вам не доведеться просто заучувати «сухі» формулювання;
  5. кожне відділення ТСОУ працює кілька десятиліть, і за цей час ми напрацювали програму навчання, яка дозволяє за курс готувати досвідчених водіїв, які впевнено почувають себе за кермом;
  6. по необхідності ви можете взяти додаткові практичні уроки, якщо якісь елементи водіння не будуть даватися, або ви будете почувати себе невпевнено за кермом;
  7. за роки роботи автошколи ТСОУ випустили понад 120 000 водіїв (всіх категорій, не тільки Д), які успішно отримали права.

Часті питання

У мене немає стажу водіння іншого ТС / стаж є, але я не можу його підтвердити / стажу не вистачає. Чи можу я вступити на курси по категорії Д?

Ні, інакше це буде порушенням, і вас не допустять до складання іспиту.

Чи легко вчитися, і чи вистачить курсу автошколи, щоб освоїти водіння автобуса?

Оскільки у кожного учня вже є як мінімум 3-річний стаж водіння – з освоєнням нового ТЗ зазвичай не виникає проблем. Головне завдання учня – звикнути до більших габаритів, огляду з водійського сидіння, і «характеру» ТЗ (набору швидкості, гальмування, перемикання передач).

Кому найпростіше переучуватися на категорію Д?

Водіям беськапотних вантажівок категорії С. Від такої їзди водіння автобуса відрізняється мало чим (хіба що везти треба людей, які більш вимогливі до плавності управління).

Чи всі студенти здають іспит?

Оскільки на категорію Д йдуть вчитися досвідчені водії, проблем зі здачею зазвичай не виникає. Набагато менше провалів відбувається в групах на категорію В, в якій навчаються новачки.

Як швидко почнуться заняття після того, як я запишуся на курс?

Заняття починаються по мірі набору групи. Зателефонуйте в вибране відділення ТСОУ, щоб дізнатися, коли приблизно почнеться навчання.

Чи можна взяти додаткові години практики, щоб відпрацювати якийсь елемент водіння?

Звичайно. Оскільки управління автобусом це більш відповідальне завдання, ніж водіння легкового або вантажного авто, при отриманні прав ви повинні ідеально справлятися з усіма елементами водіння. Якщо з якихось виникли проблеми – краще потренуватися додатково.

Чи можна перездати іспит, якщо не здав якусь частину?

Так можна. Для перездачі не потрібно проходити навчання заново. Вона призначається протягом 1 тижня від дати попереднього іспиту. Перездавати можна як теорію, так і практику.