Права категорії С

Після водійської категорії В найбільшою популярністю користується категорія С. У Києві її можна «відкрити» далеко не в кожній автошколі – у більшості з них вчать лише водінню на легкових автомобілях.
У мережі автошкіл ТСОУ є кілька відділень, де ви можете вивчитися на права категорії С.

Що дає категорія С, та які у неї є види?

Раніше, поки транспорту було не так багато, як зараз – у водійських правах було набагато менше категорій. Для вантажних авто використовувалась лише одна: просто С.
З появою ТЗ різного тонажу і розмірів, категорії розділили. Які є зараз – розповімо нижче.

С1

Категорія С1 потрібна для управління вантажними авто з масою від 3500 до 7500 кг. Під цю категорією підпадають вантажівки-малотонажники, які часто використовуються для:

  • бригад вантажників;
  • розвезення продукції зі складу в роздрібні точки;
  • доставка крупних і/або важких товарів покупцю.

Важливий нюанс: для управління вантажівками масою до 3500 кг потрібні права категорії В (як і на легкове авто)
Цю категорію можна відкрити у 18 років.

С

Категорія С «відкриває» право на відновлення середніх (від 3,5 до 7,5 т) і тяжелих (з 7,5 т) грузових автомобілів. Наприклад – ви можете управляти КАМАЗом.
Важкий нюанс: як і С1, ця категорія не надає право водити грузові автомашини до 3500 кг.
Можно відкрить в 18 лет.

С1Е

Категорія С “відкриває” право на водіння середніх (від 3.5 до 7.5 т) і важких (понад 7.5 т) вантажних автомобілів. Наприклад – ви зможете управляти КАМАЗом. Важливий нюанс: як і С1, ця категорія не надає право водити вантажні авто вагою до 3500 кг. Її можна відкрити у 18 років.

СЕ

Категорія С1Е потрібна, щоб управляти вантажним авто масою від 3.5 до 7.5 тони з причепом. Загальна маса причепа + вантажівки має бути до 12 т.
“Відкрити” С1Е можна з 19 років, маючи категорію С1 + водійський стаж від 1 року.
Категорія СЕ потрібна, якщо ви збираєтеся водити вантажні авто масою понад 3.5 тони (і понад 7.5 т) з причепом масою понад 750 кг Саме вона потрібна далекобійникам, щоб водити фури.
Щоб її “відкрити”, потрібно мати права категорії С і водійський стаж від 1 року.

Кому варто відкрити категорію С?

Якщо ви хочете вибрати прибуткову і затребувану професію – ми можемо в цьому допомогти. Декілька місяців підготовки в нашій автошколі – і ви зможете влаштуватися водієм вантажного автомобіля.
Знайти роботу по такій професії, навіть не маючи великого досвіду водіння – можна досить легко. Із старту в Києві можна отримувати від 12-15 тисяч грн, працюючи на невеликій вантажівці (3.5-7.5 тони без причепа). В основному така робота полягатиме в тому, щоб розвозити різний товар зі складу до магазину, або до кінцевого споживача (якщо це товари на зразок меблів, побутової техніки).
У Європі зарплати водіїв вантажних авто починаються від 750-1000 євро у ближньому зарубіжжі, і можуть доходити до 2500-3000 євро в Німеччині (для українців).
Найприбутковіший варіант – управління фурою. Далекобійники, що їздять по Україні, отримують від 20 тисяч грн. А у Європі або США за таку роботу платять від 1.5-2 тисяч доларів, залежно від країни.
Зверніть увагу: у 2018 в Україні посилилися вимоги до автошкіл, які навчають водіїв категоріям Е (СЕ і С1Е). А в 2019 – висувалася пропозиція переглянути існуючий список категорій, змінити його і розширити, і збільшити вартість отримання прав. Тому, якщо ви хочете пройти автокурси на будь-яку з С-категорій – краще не відкладати навчання: можливо, що в найближчому майбутньому зробити це буде і складніше, і довше, і дорожче.

В яких автошколах ТСОУ можна відкрити категорію С?

Не кожне відділення ТСОУ має курси водіння вантажних авто.

Такі категорії можна відкрити в:

  • відділенні Дарницького району: С, СЕ, С1;
  • відділенні в Дніпровському районі: С, СЕ, С1;
  • відділенні на Солом’янці (Шулявці) : С, СЕ;
  • відділенні в Шевченківському районі: С, СЕ.

Як проходить навчання?

Автокурс на категорію С ділиться на 2 частини: теорія і практика. В ході теорії розглядаються:

  • основи ПДД і особливості їх застосування саме для вантажних автомобілів;
  • знаки і уміння їх правильно “читати”;
  • розмітка;
  • нюанси управління вантажним автомобілем різних розмірів і маси в різних умовах: в обмеженому просторі, в завантаженому потоці, на складних транспортних розв’язках;
  • робота водія при вантаженні і розвантаженні МС.

В ході практики відпрацьовуються спочатку основні елементи водіння:

  • поворот;
  • розворот;
  • їзда і маневрування заднім ходом;
  • заїзд задом у гараж;
  • маневрування в обмеженому просторі;
  • під’їзд до навантажувальної естакади.

Після відпрацювання базових вправ ви виїжджаєте в місто. Поруч сидітиме інструктор, який підстрахує в складний момент, і пояснюватиме особливості водіння вантажного авто в різних ситуаціях.

Після завершення курсу здається іспит. Він складається з 3 частин: теорія, іспит на автодромі та іспит в місті. Міський маршрут може тривати до 30 хвилин. При здачі практики можна припускатися помилки (кількість залежить від того, наскільки серйозну помилку ви допустили – за деякі взагалі можуть відразу відправити на перездачу).

Якщо ви успішно склали іспит – вас сфотографують на водійське посвідчення, і видадуть саму картку, в якій буде вказана відкрита категорія і дата її відкриття. Зараз картки видають досить швидко – впродовж 30-60 хвилин (для порівняння: раніше їх доводилося чекати по 10 днів).

Вимоги до водія, список потрібних документів і нюанси оплати

Відкрити категорії С і С1 можуть громадяни України у віці від 18 років. Для водіння вантажівки з причепом (категорії С1Е і СЕ) ви маєте бути старші (19 років), і вже мати стаж водіння від 1 року.

Для вступу в автошколу потрібно надати такі документи: паспорт, оригінал і ксерокопію (1-2 сторінка і прописка); копія ИНН; 5 фото 3.5х4.5; меддовідка форми 083/о. Меддовідку видають в приватних і державних лікарнях. Вона підтверджує, що ви здорові фізично та психічно, і можете керувати транспортним засобом. Для отримання довідки знадобиться пройти окуліста, хірурга, ЛОРа, невропатолога і терапевта, а також здати декілька загальних аналізів. В середньому на отримання довідки йде 1-3 дні.

Що стосується оплати: її можна вносити або повністю, або частинами (якими і в який термін – можна уточнити у відділенні автошколи, в яку ви зібралися вступати). Окрім вартості курсу окремо знадобиться сплатити за бензин для автомобіля перед початком практики.

Чи можна пройти перепідготовку з іншої категорії?
Так, можна.

Якщо у вас відкрита категорія В – з нею буде простіше відкрити С (оскільки ви знаєте ПДД і маєте досвід водіння). В цьому випадку вартість підготовки буде від 7500 грн, на теоретичну підготовку піде 30 годин, і 60 годин – на теорію. Якщо ви проходите навчання з нуля, навчання триватиме довше, і ціна буде вища.

Підготовку на права категорій С1Е і СЕ (для водіння вантажівок з причепом важче 750 кг) можна пройти, якщо у вас вже відкрита “попередня” категорія (С1 для С1Е і С для СЕ), та є стаж водіння мінімум 1 рік.

Скільки коштує отримати права категорії С, і скільки триває навчання?

Ціни на автокурси для управління вантажними авто – такі як:

  • С1: від 16000 грн, термін навчання 3 місяці, курс включає 60 годин водіння і 102 години теоретичного навчання;
  • С: від 16000 грн, термін навчання 3 місяці, курс включає 60 годин водіння і 102 години теоретичного навчання;
  • С1Е: від 5000 грн, термін навчання 1.5 місяця, курс включає 15 годин водіння і 42 години теоретичного навчання;
  • СЕ: від 11500 грн, термін навчання 1.5 місяця, курс включає 15 годин водіння і 42 години теоретичного навчання.

Чому отримувати права категорії С варто саме у нас?
Наші переваги такі:

  • є 4 відділення в різних районах Києва, в яких навчають водінню автомобілів категорій С;
  • наші автошколи мають усі необхідні дозволи і ліцензії;
  • мережа наших автошкіл навчає водіїв вже більше 40 років, і провела більше 1 млн годин навчання; і теоретична, і практична частини – продумані до дрібниць, завдяки чому в максимально стислий термін ви отримуєте максимум необхідних знань і досвіду, і після отримання прав можете спокійно сідати за кермо і самостійно (без чужої допомоги і контролю) управляти вантажним авто;
  • навчання проводиться на якісній і повністю працездатній техніці;
  • для відпрацювання окремих елементів водіння у нас є свої автодроми – це дозволяє спокійно отримати перший досвід, не боячись когось зачепити в жвавому міському потоці;
  • – кожен наш викладач – водій з величезним стажем і досвідом;
  • навчання водінню відбувається завжди індивідуально: інструктор дивиться, які помилки допускає учень, і дає вправи, щоб їх виправити;
  • маршрут для тренувань вибирається індивідуально, і залежить від досвіду учня : спочатку це порожній автодром, потім – порожні або маложваві вулиці, а коли наберетеся досвіду – зможете виїхати і на завантажені маршрути.

Після завершення наших автокурсів ви отримаєте не лише права, але і реальний і корисний досвід, який дозволить відразу водити вантажне авто.

Запитання, які часто ставляться:

Чи складно вчитися відразу на категорію С, якщо не відкрита В?– В цілому трохи складніше, ніж на В. В перші дні (і навіть місяці) водіння новачки часто бояться ТЗ, і не відчувають його габаритів. Вантажівки в цьому плані складніше із-за розмірів. Проте наші досвідчені інструктори допоможуть максимально швидко здолати страхи і помилки, і навчитися водити упевнено і спокійно.
Чи складно перенавчатися на категорію С, якщо відкрита В? – Ні, оскільки ПДД ви вже знаєте – теорії буде менше. На практиці відмінності полягають і в габаритах, і у висоті кабіни (але у вантажівок в цьому плані перевага, оскільки відкривається кращий огляд на дорогу), і в радіусі, який потрібно давати при поворотах і маневруванні.
Чи легко водити вантажне авто по Києву? – Незважаючи на більший розмір, управляти вантажівкою – нескладно. Вам з кабіни буде краще видно дорогу, а інші водії – здалека помічають вантажівки, і намагаються триматися від них подалі.
На якому автомобілі учать водінню? – На ЗИЛ (без причепа) та на Renault (с причепом).
Що буде, якщо я не справляюся з водінням в ході навчання? – Таке зазвичай буває у тих, хто приходить вчитися на категорію С, не маючи В. В таких випадках інструктор визначає ваші основні помилки, і робить наголос саме на них – щоб усунути. Якщо потрібно – можна взяти додаткові години практичного навчання.
Чи складно складати іспит? – Для тих, хто відкриває першу категорію – терпимо: і хвилювання є, і дрібні помилки можна із-за нього допустити. Проте ми готуємо студентів так, щоб у більшості з них не виникало проблем з водінням. У тих, хто здає на категорію С, вже маючи В – проблем виникає ще менше, оскільки у них вже є досвід водіння ТЗ (нехай і легкового).
Що буде, якщо я не складу іспит? – І таке буває, хоча й рідко: в наших автошколах вчать досить добре, щоб навіть новачок за час навчання встиг засвоїти і теорію, і практику напрацювати. В цьому випадку призначається перездача. Теорію можна перездавати 1 раз в 6 днів необмежену кількість разів, практику – до 3 спроб.